Seminer: “Disiplinlerarası Öğrenme, Üretim ve İnovasyon Temelli Eğitim”

Seminer: “Disiplinlerarası Öğrenme, Üretim ve İnovasyon Temelli Eğitim”
Tarih :
Yer : Uğur Koleji ​ Seminer: “Disiplinlerarası Öğrenme, Üretim ve İnovasyon Temelli Eğitim” Uğur Koleji,
Açıklama :

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selçuk Özdemir okulumuzda tüm akademik kadromuzun dinleyici olarak katıldığı

“Disiplinler Arası Öğrenme, Üretim ve İnnovasyon” konu başlıklı bir seminer verdi.

Dünya’da tartışılan 2025 sendromuna değinen Özdemir, teknolojik gelişmeler, otomasyon ve robotik sistemler nedeniyle 10 yıl sonra üniversitelerden mezun olanların işlevsiz olacağını açıkladı.  Özdemir, tüm dünyanın istihdamda insanların yerini robotların alacak olmasıyla birlikte yaşanacak işsizliğin 2025’de sosyal patlamalara yol açmasının korkusunu yaşadığının da altını çizdi. Yanlış eğitimin sisteminin öğrencileri işlevsiz hale getireceğini kaydeden Özdemir, robotların gençlerin mesleklerini elinden alacağını söyledi.

Selçuk sözlerine şu şekilde devam etti “2025 itibariyle dünyada bütün ülkelerde büyük sosyal patlamalara hazır olun deniliyor. Neden? Çünkü biz çocuklarımızı Sanayi Devrimi'nin şekillendirdiği okullarda eğitiyoruz. Sanayi Devrimi'nin son 200 yıldır ortaya koyduğu ihtiyaçlara göre eğitiyoruz. Fakat dünya tarihinde 2-3 defa ortaya çıkan kırılmalardan birini yaşıyoruz. Matbaanın ortaya koyduğu bir kırılma oldu, ardından buharlı makinelerin ortaya koyduğu bir kırılma oldu elektik makinelerinin ortaya koyduğu bir kırılma oldu. Dünya şu anda tekrar bir kırılmanın içinde, Nedir o kırılma, dünya tarihinde binlerce yıldır insanoğlunun ürettiği bütün teknolojiler insan varlığı bedeninin yardımcısıydı. İnsan bedeninin daha verimli kullanılmasında yardımcı oluyordu. Ama hala insana ihtiyaç vardı. İlk defa insanoğlu kendi bedenine bile ihtiyaç bırakmayan teknolojiler üretmeye başladı. Öyle teknolojiler ortaya çıkmaya başladı ki, artık fiziken senin kas gücüne ve bedenine ihtiyaç kalmamaya başladı. Kırılmanın olduğu nokta bu. Kölelik düzeni sömürü düzeni, benim emeğimi çalıyorlar suçlamaları devam ediyor ya, dünya artık öyle bir noktaya geldi ki senin bedenine ihtiyaç duyulmayacak bir noktaya gelindi. Kölelik düzenine bile ihtiyaç duyulmayacak bir döneme girildi" dedi.

Çocuklara kodlama robotik uygulamasını neden öğrettiklerine dair sorularla sık sık karşılaştığını anlatan Prof. Dr.Selçuk Özdemir, ülke çapında 100 bin çocuğun 5 yıldır sürekli kodlama, robotik, 3 boyutlu tasarım, bilişim ile üretim boyutlarında ülkenin en pahalı okullarında da en kırsal kesimde bulunan köylerde de çalıştıklarını ifade etti. 

“Artık bildiğiniz okulculuğun sonuna geldik”

İnovasyonlar çağına girdiğimizi ve gelişen teknolojinin insanı işlevsiz hala getireceğini bu yüzden herkesin bu tür süreçlere hazır olması gerektiği uyarısında bulunan Prof. Dr.Selçuk Özdemir, "Artık bildiğiniz okulculuğun sonuna geldik, bakın özel okullar zaten bunu kırmaya başladı ama devlet okullarında da önümüzde ki 5 yıl içerisinde sınıflarda eğitimin yapılmamaya başladığını görmeye başlayacağız. Klasik anlamada matematik, fen, fizik kimya, biyoloji sınıf derslerinin sonuna geldik artık. Sınıfta eğitimin sonuna geldik" diye konuştu.

Uğur Koleji Kasım  2018

img_2757

img_2759

img_2766

 

 

Akademik