Genel Müdürümüz

Genel Müdürümüz

 genelmudur

Değerli Velilerimiz,


2016-2017 öğretim yılı hazırlıklarımıza geçtiğimiz öğretim yılından başlayarak yaz aylarında da aralıksız devam ettik. Tüm amacımızın, bundan önceki 26 yılda olduğu gibi öğrencilerimiz için yapılan doğru ve etkili eğitime neler katabiliriz, nasıl geliştirebiliriz olan bu çalışmalara başta Kurucumuz Sayın Kemal KOÇAK'ın  desteğiyle tüm yönetici ve öğretmen arkadaşlarımız katıldılar.

Çalışmalar ve detaylı analizlerimiz sonucunda bu aydan itibaren uygulamalarda yapacağımız geliştirmeler ve yenilikleri  sizlerle paylaşmak istedim.

1) ugur.k12net: Tüm verinin ve bilginin hızlıca yayıldığı bu günlerde velilerimizle haberleşmede mekan ve zaman kısıtlamasını ortadan kaldıracak olan internet tabanlı bir sisteme geçiş yapıyoruz. İnternet sayfamızda verilecek bağlantıyla ulaşabileceğiniz bu sistemde ilk aşamada öğrencimizin ödevleri, bu ödevlerin yapılıp yapılmadığı bilgisi, test sınavlarına ait detaylı kazanım analizleri, duyurular, ilgili öğretmen ve yöneticilerimizle mesajlaşma, derslerle ilgili öğretmen bilgilerine ulaşabileceksiniz. Önümüzdeki dönemlerde sistemi geliştirerek yeni modüller de eklenecek. Sisteme giriş için kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile nasıl kullanılacağı ile ilgili yönlendirmeler okullar açıldıktan sonra tarafınıza iletilecektir.

2) Akademik Danışmanlık: Her bireyin farklı öğrenme, ilgi alanları, hızları olduğunu dikkate alan bir eğitim modelini temel alarak tüm çalışmalarımızı planlıyoruz. Bunun için öğrenme ortamının zenginleştirilmesi, derslerde ve ders dışında yapılan aktivitelerin iyi planlanması dikkat çektiğimiz konular.

Öğrencilerimizin akademik başarılarının takibinin yakından yapılabilmesi için rehberlik birimi, okul yönetimi ve öğretmen arasındaki koordinasyon ve iletişimi, etkileşimi arttırarak daha önce ortaokulumuzda koç öğretmenlik, lisede akademik danışmanlık olarak uyguladığımız çalışmayı ortaokul ve lisemiz için Akademik Danışmanlık adı altında birleştirdik. Akademik Danışmanlar; Öğrencinin akademik süreçleri ile ilgili tüm bilgileri takip eden, akademik anlamdaki güçlü ve zayıf yönlerini belirleyen, bu kriterlere uygun akademik yol haritaları çizmekle sorumlu olan öğretmenlerdir.  Bu anlamda rehber öğretmenlerimiz, akademik danışman öğretmenlerimiz, müdür yardımcılarımız sizlerle kendi alanlarında her zaman görüşerek bilgi alışverişinde bulunmaya hazırlardır. Konuyla ilgili detaylı bilgilendirme ilk haftalarda yapılacaktır.

3) Eğitimde Teknoloji Kullanımı: Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında pilot olarak uyguladığımız web 2.0 araçlarının derslerde kullanımı sonrasında öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizden güzel geri dönüşler aldık. Öğrenciler arasındaki farklı algılama alanlarının hepsine birden hitap edebilmek için en güzel çözüm olan bu uygulamaya bu yıl da devam ediyor olacağız. Uygulamada kullanmak üzere daha önceki yıllarda öğrencilerimizden tablet istenmekteydi. Gelen tabletlerdeki farklılıklar ve güvenlik açıklarının olmaması için her okulumuza tablet istasyonları kurduk. Uygulamanın kullanılacağı derslerde sınıflarda tabletler öğrencilerimiz için hazır olacak. Buradan alınacak sonuçların analizlerine göre önümüzdeki yıllarda yapacağımız çalışmaları da planlıyor olacağız.

Ayrıca yine geçen sene pilot uygulamasını yaptığımız FeTeMM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik: disiplinler arası uygulamalarla günlük hayatta bilginin kullanılarak, beceriye dönüştürülmesini amaçlayan eğitim yöntemi. FeTeMM temelde bir disiplinde bilgi verilirken bile diğerlerinden en az birini  kullanarak bu bilginin

anlaşılabilir olmasını sağlamaya çalışır. Amerika'da çalışmaları başlayan ve STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics)  olarak bilinen bu modelin Türkiye'de FeTeMM olmasının tek nedeni çeviri değil aynı zamanda ülkemiz koşullarına da uyarlanması içindir.) çalışmalarına bu yıl genişleterek devam edeceğiz. Uygulamaya başlamadan önce lise fen öğretmenlerimiz Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile beraber çalıştılar. Lisemizde pilot çalışmalar yapıldı. Bu öğretim yılında ortaokul fen öğretmenlerimiz çalışmalara katılarak FeTeMM çalışmalarını önce ortaokullarımızda daha sonra da ilkokul ve anaokullarımızda yaygın hale getireceğiz.

4) The Duke of Edinburgh's International Award: 14 ile 24 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği heyecanlı bir uluslararası kişisel gelişim programı. Temelinde gençlerin başkaları tarafından değil kendi ölçütleriyle kendi sınırlarını zorlaması esas alınmıştır. Bunu yaparken hedeflerini kendi belirleyerek, kayıtlarını da kendisi tutar. Sosyal hayatla ilgili standartları olan bu çalışma sayesinde öğrencilerimiz uluslararası geçerliliği olan çalışmaya da dahil olacaklardır.  Program okulumuzda önce lisemizde başlayacak daha sonra ortaokul 8. sınıflarımızda da uygulanacaktır.

5) TEOG - ÖSYS Hazırlıkları: Bu eğitim-öğretim yılında ilk kez çalışmalarımıza yaz döneminde başladık. 25 Ağustos Salı günü 8. ve 12. sınıflarımızın yoğun katılımıyla başlayan çalışmalarımız öğretmen ve yöneticilerimizin titiz ve detaylı takipleriyle devam etmektedir. 

6) Kitap ve materyallerin temini: Taşıma ve alışveriş sırasında yaşanan zorlukların tespiti sonrası internet üzerinden online alışverişle yapılmasına karar verdik. Elinizde bir önceki yıldan ürünler varsa tüm paketi almak zorunda kalmadan alabileceksiniz. Ancak her zaman söylediğimiz gibi tüm bu ürünleri dilediğiniz yerden temin edebilirsiniz.

7) Kıyafetler: Velilerimizden geçtiğimiz yıllarda gelen yorum ve önerilerle yola çıkarak tamamen öğrencilerimizin daha rahat edebilecekleri, okulumuzun renklerine sadık kalarak ve tüm detayları düşünülerek hazırlanan yeni koleksiyonumuza ait ürünleri her iki kampüsümüzden temin edebilirsiniz. Önceki yıldan kalan ürünleri bu eğitim-öğretim yılının sonuna kadar kullanabileceksiniz.

Yukarıda bahsettiğim bu değişikliklerle ilgili herhangi bir sorunuz ve öneriniz olursa şahsım ve tüm yönetici arkadaşlarımla dilerseniz yüz yüze görüşmeyle dilerseniz mail adreslerimize yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Bu vesileyle yaklaşan Kurban Bayramınızı kutlar, sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Saygılarımla,


Haluk KOÇAK
Uğur Koleji Genel Müdürü ​

gm@ugurkoleji.com.tr​