Florya Ortaokulu

0212 592 8844

Okula Uyum

OKULUN İLK GÜNLERİNDE OLUŞABİLECEK OLUMSUZLUKLAR VE UYUM PROBLEMLERİ KARŞISINDA ANNE VE BABALAR NASIL DAVRANMALILAR? 

Okulun ilk günü anne ve baba çocuğu okula getirmeli ve okula geliş gidiş saatlerini, kimin getirip götüreceğini çocuğa açıklamalıdır.   

ÇOCUĞUN İLK GÜN YAŞADIĞI EN ÖNEMLİ KAYGISI SÜREKLİ OKULDA KALACAĞI, EVE DÖNMEYECEĞİDİR   

Bu kaygının giderilmesi için çocuğa bilgi verilmeli, rahatlatılmalıdır.  Bu günlerde çocuğun sorduğu her soruya açıklayıcı net cevap verilmelidir.  

OKULUN İLK GÜNLERİNDE VEYA TAKİP EDEN GÜNLERDE, ANNE BABALARIN SINIFTA, KORİDORDA VEYA OKULUN İÇİNDE HERHANGİ BİR YERDE BULUNMASI ÇOCUĞUN OKULA ALIŞMASINI GÜÇLEŞTİREN BİR FAKTÖRDÜR.  

Anne ve baba okulda ne kadar kalabilecekleri konusunda sınıf öğretmeninden ve rehber psikolojik danışmandan yardım istemelidir.  Onların yönlendirmelerine uymaları, hem kendilerinin hem de çocuklarının işlerini kolaylaştıracaktır.   

ENDİŞE ETMEYİN!  Sınıf öğretmeninin ve rehber psikolojik danışmanın yardımlarıyla çocuğunuz kısa sürede sınıfına ve arkadaşlarına alışacaktır. Çocuğunuz sabah okula gelmeniz konusunda ısrar ediyorsa, ona herkesin bir görevi olduğunu, onun görevinin ise OKULA GİTMEK olduğunu belirtin.  Eğer onunla birlikte okula giderseniz, işlerinizin yarım kalacağını, bunun da istemediğiniz bir durum olduğunu açıklayın. 

EĞER ÇOCUK OKULA GELMEMEKTE DİRETİYOR VE ÖFKE NÖBETLERİ İÇİNE GİRİYORSA, HERHANGİ BİR NEDENLE (İŞE, DOKTORA, KURSA GİTME VB...)  EVDEN AYRILMAK ZORUNDA OLDUĞUNUZU SÖYLEYEREK, ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE EVDEN ÇIKIN.  ÇOCUĞUNUZ EVDE KİMSENİN KALMADIĞINI GÖRÜNCE, EVDE TEK BAŞINA OTURMAK YERİNE OKULA GİTMEYİ TERCİH EDECEKTİR. 

Okulun ilk günlerinde öğrencilerde psikolojik nedenlere bağlı olarak mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, karın ağrısı vb.. rahatsızlıklar görülebilir.  Çocuğun bir rahatsızlığının olmadığı ve bütün bunları okula gitmemek için yaptığı anne babaların aklına gelen ilk şeydir.  Ancak yetişkinlerin de kaygılandıklarında psikosomatik gerçek rahatsızlıklar yaşadığı bilimsel bir gerçektir.

ÇOCUK, HERHANGİ BİR SAĞLIK ŞİKAYETİYLE OKULA GİTMEK İSTEMEDİĞİNİ BELİRTİYORSA, ANNE VE BABA ÇOCUĞU RENCİDE ETMEDEN ONU DİNLEMELİDİR.  EĞER ÇOCUĞUN RAHATSIZ OLMADIĞI BİLİNİYORSA, ÇOCUK “BİLİYORUM, KENDİNİ İYİ HİSSETMİYORSUN, AMA DEVAMSIZLIK YAPMAMAN GEREKİYOR” ŞEKLİNDE BİR KONUŞMA YAPILARAK,  İKNA EDİLMELİDİR.  BU KONUŞMANIN ARDINDAN ÇOCUK MUTLAKA OKULA GÖTÜRÜLMELİ, GEREKİRSE ÇOCUKLA BİRLİKTE BİRKAÇ SAAT OKULDA  KALINARAK KENDİSİNİ DAHA İYİ HİSSETMESİ SAĞLANMALIDIR. 

Çocuğa, okula gitmeyip evde kalması konusunda izin verilirse,  rahatsızlığının kısa sürede geçtiği gözlenebilir.  Fakat bu izin çocuğu okul ortamından uzaklaştıracaktır.  Öğrenci okula ne kadar sık gelirse, o kadar kolay alışacaktır.             

Çocukların, anne ve babalarını okula gelmeleri konusunda etki altına aldıkları bir diğer konu da, anne ve babalarını özlediklerini söylemeleridir.  

Anne ve babanın bu durumda çocuğa verebileceği en iyi cevap, ilk günlerde kendisini yalnız hissedebileceği, ancak bunun birkaç gün içinde geçeceğidir.                

Mutlu ve başarılı bir eğitim-öğretim yılı dileğiyle… 

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ