Basında Biz "Uğurlu Kitapsever Öğrencilerden Kardeş Okula Kütüphane Desteği

Basında Biz
Tarih :
Açıklama :

Özel Uğur Anadolu Lisesi öğrencileri ve Ana Dil Bölümü öğretmenleri, ‘BİR KÜTÜPHANE KUR HAYALLER DİLE GELSİN’  sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çorum’daki Şehit Nedim Tuğaltay Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Okulun kitaplığına 2 bin 500 edebi eser ve kaynak kitap desteğinde bulunan öğrenciler, sonrasında Buket Uzuner’in “TOPRAK”kitabının esintileri eşliğinde tarihi ve doğal zenginliğiyle dillere destan olan Çorum’u  ve Amasya’yı gezdiler.

http://www.posta.com.tr/turkiyedeki-okullarin-yuzde-70inde-kutuphane-yok-2009354

https://www.sondakika.com/haber/haber-turkiye-deki-okullarin-yuzde-70-inde-kutuphane-yok-10917927/

https://www.haberler.com/turkiye-deki-okullarin-yuzde-70-inde-kutuphane-yok-10917927-haberi/

http://www.iyigunler.net/egitim/turkiyedeki-okullarin-yuzde-70inde-kutuphane-yok-h327927.html

haberler

sn dakİka

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de okul kütüphanesindeki kitap sayısı fazlalaştıkça öğrenci başarısı artıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmalara göre yüksek başarı ortalamasını kütüphanelerinde 2000 ile 5000  kitap bulunan okullar yakalarken kütüphanesi olmayan okulların  düşük bir başarı ortalamasında kaldığı gözlemlendi. Kitap okumanın kendilerine sunduğu farkındalıkla hayata farklı pencerelerden bakan ve sağlam temellerle hayata atılan Uğurlu kitapsever gezginler, Anadolu’daki arkadaşlarıyla  kitap sevgisini paylaşmak ve  11. Sınıflarda okutulan ve incelenen Buket Uzuner’in “Toprak”romanının   kahramanı Defne Kaman’ın  Kaman’ın  izini sürmek amacıyla  Çorum’a doğru yola çıktılar.

 

KİTAPLARLA KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURUYORLAR

Özel Uğur Anadolu Lisesi  Ana Dil Bölümü öğretmenlerinin öncülük ettiği ‘BİR KÜTÜPHANE KUR HAYALLER DİLE GELSİN’ projesi, okuyamadıkları için hayal kuramayan ya da hayallerini  zenginleştiremeyen  öğrenciler için yeni hayatlar kurarak farklı bir  kültür yolu açıyor.Proje kapsamında Çorum Alaca’daki Şehit Nedim Tuğaltay Anadolu Lisesini  ziyaret eden Uğurlu öğrenciler, okul kütüphanesine 2 bin 500 edebi eser,kaynak kitap  bağışladılar.

ANADOLU UYGARLIKLARINA YOLCULUK YAPTILAR

Kütüphane kurulumunun ardından Alacahöyük’e doğru yola koyulan öğrenciler, Boğazkale, Hattuşaş ve Çorum Müzesi’ndeki Anadolu uygarlıklarının kalıntılarını incelediler. Gezinin ikinci durağı Şehzadeler şehri Amasya’da Ferhat ile Şirin Dağı’nda halk hikayelerinin ünlü kahramanları yad edildi. Beyazıt Camii, Amasya Arkeolojik müzesi, Yeşilırmak kenarındaki Yalıboyu evleri ve Kral Mezarları gezilip uzak geçmişe kısa ama anlamlı güzel bir yolculuk yapılarak başka bir uygarlığa ,İstanbul’a, dönüldü.

 

Kültürel