Bilgi İşlem Birimi

bim

1996 yılı Temmuz ayında kurulan Uğur Koleji Bilgi İşlem Merkezi yeni kadro yapılanması ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Yapısal kablolama ve network altyapısı Amerikan AT & T firmasının ürünleri ile kurulmuştur. Dinamik olarak kurulan bu sistem yeni teknolojilere uygun olarak genişletilmeye açıktır. Kullanilan sistem yıllarca servis verebilecek düzeydedir. Ancak yeni yapılanma ile birlikte sistem en üst düzeye taşınmaktadır. Okulumuzda tüm bakım işlemi birimimiz tarafından yapılan 180'den fazla İntel i3 işlemcili bilgisayar kolejin hemen her köşesine kurulmuştur. Kolejin bilgisayar ağı içinde aşağıdaki sistemler kullanılmaktadır:

Sunucu Kümeleri:

Okulumuzdaki tüm uygulamaların çalışmasında önemli rol oynayan 7 adet sunucu bulunmaktadır. Bu sunuculardan internet ile ilgili olanları Linux tabanlı iştetim sistemleri kullanmaktadır. Diğer sunucular Windows 2003 Server işletim sistemleri ile çalışmaktadır. 

Tüm Ofis Uygulamaları:

Tüm dosyalamalar elektronik yazı programları ile bilgisayarda yapılmaktadır. 

Okul Otomasyon Programı:

Karne, not, devamsizlik vb. okul uygulamaları bu programla hızlı, pratik ve güvenli bir şekilde sağlanmaktadır. 

bilgi_islem(2)Teknoloji Sınıfları:

Oluşturulan teknoloji sınıflarıyla, öğrencilerin sınıf bilgisayarlarını tahtadan konrol ederek, interaktif Bilgisayar Destekli Eğitim yapma olanağı sağlanmıştır. Projeksiyonla tahtaya yansıtılan görüntü üzerinde, sistemin özel kalemi ile yapılan her işlem kaydedilmekte, gerektiğinde geri dönülerek eski işlemler kontrol edilebilmekte, tahtada yapılan çalışmaların yazıcı çıktısı veya e-mail yoluyla öğrencilere ulaştırılması sağlanmaktadır. Okulumuzda tüm sınıflarımız Akılllı tahta sistemine sahiptir.

bilgi_islemÖlçme Değerlendirme Merkezi:

Onbinlerce sorudan oluşan ve sürekli testlerle kaliteli sorulara erişen sorubankası ve optik okuyuculu otomatik ölçme değerlendirme sistemi uygulanmaktadır. 

Bilgisayar Laboratuarları :

En son teknolojik özelliklere sahip multimedya bilgisayarlar ve öğretmenin öğrencilere eğitimini modern ve son teknolojik yöntemlerle verebileceği winschool ve projeksiyon sistemli laboratuarlardır. Tüm bilgisayarlar internete bağlı, tüm öğrencilere elektronik posta ve web adresi verilmektedir. İlköğretim ve Lise Labaruarlarımızdaki tüm bilgisayarlarımız 2011-2012 öğretim yılı içerisinde yenilenmiş hepsi Windows 7isletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. 

Elektronik Kütüphane:

Çok kapsamlı ve teknolojik modern bir kütüphane vardır. Klasik kütüphane anlayışına elektronik kütüphane anlayışını katan Uğur Koleji Bilgi İşlem Merkezi, modern dizayn, multimedya CD-Rom Kitaplık, multimedya ve özel kulaklıklı bilgisayarlı yeni bir kütüphane kurmuştur. 

Internet ADSL Hat ( 100 Mbps + 100 Mbps +100 Mbps +100 Mbps):

Tüm bilgisayar ağı 4 adet 100 MBps yüksek hızla 24 saat internete bağlıdır. Internet Web, Elektronik Posta, Güvenlik (FireWall), FTP, Exchange, Proxy sunucu bilgisayar sistemleri 24 saat hizmet vermektedir.

Kurum İçi elektronik haberlesme-bilgi Sistemi :

Çağdaş dünyanin uyguladigi bu sistemle kağıt harcamları, iş-verim kaybı ortadan kaldırılmış, kurum içi bilgilendirme ve tüm yazisma trafigi bu sistemle bilgisayar ortamina tasinmis, modern is dünyasinin çalisma ortami Kolejimizde uygulanmıştır. 

Muhasebe Otomasyonu:

Tüm muhasebe işlemlerimiz bilgisayardan yapılmaktadır. 

Internet Ögrenci Bilgi Sistemi:

2008-2009 Eğitim Öğretim yılından itibaren tamamen aktif hale gelen e-okul sistemiyle tüm ögrenci ve velilerimiz internet sayfamizdan bu sisteme ulaşarak not, devamsizlik gibi bilgilere erişilebilmektedir. 

Sesli Yanıt Sistemi:

Telefonla aradiginiz kisilere kolay bir sekilde ulasmaniz veya sesli mesaj birakabilmenizi saglayan robot santral sistemidir. 

SMS Sistemi:

Velilerimize öğrencilerimizle ilgili devam/devamsizlik durumlari günlük sms'lerle bildirilmektedir. Ayrica önemli gün/toplanti duyurulari bu sistemle yapilmaktadir. Öğrencilerimizin doğum günü kutlamaları cep kısa mesaj servisi ile de yapılmaktadır. 

Sinema Salonu:

Dev ekranlı projeksiyon sistemi egitimin hizmetine sunulmustur. 

Veli E-posta Bilgi Sistemi:

Elektronik posta kullanan velilerimize bilgilendirici elektronik postalar ulaştırılmaktadır. 

Bilgi Islem Merkezimiz dünyadaki son teknolojileri aninda takip edip egitimin hizmetine mühendislik bilinci ile sunmaktadir.

Ayrintili bilgi için her zaman 0.212.592 88 44 dahili 156 veya 172 'den Sn. İlder YALÇINKAYA ile görüsebilirsiniz veya ilder.yalcinkaya@ugurkoleji.com.tr adresine e-mail atabilirsiniz.