Florya İlkokulu

0212 592 8844

Beden Eğitimi Bölümü

Beden Eğitimi Bölümü

BEDEN EĞİTİMİ BÖLÜMÜNDE EĞİTİM ÖĞRETİM

HEDEFLERİMİZ

Uğur Koleji öğrencilerin akademik ders başarılarının yanı sıra uygulamış olduğu sportif aktivitelerle onların kişilik yapılarını geliştirmeyi kendine amaç edinmiştir.

Uğur  Koleji Beden Eğitimi Bölümü olarak, öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirerek evrensel bir spor kültürü kazanmaları hedeflenmektedir.

Çocuğun büyüme ve beden gelişiminin en hızlı dönemlerine rastlayan ilköğretim, eğitim bakımından çok fazla önem taşıdığı gibi, fizyolojik gelişim devrelerini etkilemekte ve çocuğun hem bedensel gelişiminde hem de sosyal yaşantısında çok önemli süreçler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amacımız, öğrencilerimize, grup çalışmasını, karşılıklı dayanışmayı, paylaşmayı, sosyalleşmeyi ve kişisel özellikleri olumlu yönde geliştirmeyi, serbest zamanı doğru biçimde kullanmayı, kendine güven duygusunu kazandırmayı, ani kararlara karşı çıkış yolu bulmayı, oyun yolu ile zihinsel dinlenmeyi, egzersizler yolu ile vücudu sağlıklı ve zinde tutmayı, sağlıklı bireyler olabilmek için beslenmenin önemini, temel sağlık kurallarını, zararlı alışkanlıklardan korunmayı öğretmektir. 

Bunun yanında öğrencilerimizin, psiko-motor becerilerini geliştirmek amacı ile ısınma ve soğuma süreçlerinin önemini fark etmelerini, önemli kas gruplarını tanımalarını, duruş ve denge becerilerini geliştirmelerini, komutlara ve basit ritimlere göre hareket edebilmelerini, aletli ve aletsiz olarak basit bir koreografi seriyi müzik eşliğinde harekete uyarlayabilmelerini çeşitli şekillerde yürüme, koşma ve atlama yeteneği sergilemelerini sağlamaya çalışmaktayız.

72196-733_resize 72196-751_resize

EĞİTİM 

Öğrencilerimizin sosyal becerilerini geliştirmek için, temel oyun ilkelerini öğretiyor, oyun kurallarını kabul etmelerini ve kurallara bağlı kalmalarını, liderlik ve işbirliği ruhunun ayrı ayrı geliştirilmelerini, kazanmayı ve kaybetmeyi kabullenmelerini deneyimlemelerini hedeflemekteyiz. 

Öğrencilerimize sporun yalnızca bedensel değil öğrencilerin zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için de önemli bir araç olarak değer kazandığı Uğur Kolejinde, 4. sınıfa kadar beden eğitimi ve sporla ilgili temel bilgi ve becerilerin kazandırılması hedeflenir. Titizlikle yapılan andropometrik ölçüm sonuçları doğrultusunda vücut özellikleri ve yeteneklerine en uygun spor branşına yönlendirilir. 4.sınıf öğrencilerimizden takımlarımıza seçilenler bir sonraki sene, müsabakalarda okulumuzu temsil ederler.

Okulumuz bünyesinde yer alan kapalı spor salonu ve geniş oyun alanları öğrencilerimize tüm spor branşlarında hizmet verecek kapasitededir.

Futbol, basketbol, voleybol, yüzme, hentbol gibi temel branşların yanı sıra badminton gibi farklı spor dallarında da eğitim verilmekte olup şimdiden önemli başarılara imza atılmış bulunmaktadır.

Sporun yalnızca bedensel değil öğrencilerin zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için de önemli bir araç olarak değer kazandığı Uğur Kolejinde, 4. sınıfa kadar beden eğitimi ve sporla ilgili temel bilgi ve becerilerin kazandırılması hedeflenir. Titizlikle yapılan andropometrik ölçüm sonuçları doğrultusunda vücut özellikleri ve yeteneklerine en uygun spor branşına yönlendirilen öğrencilerimizden takımlarımıza seçilenler, müsabakalarda okulumuzu temsil ederler.

Okulumuz öğrencilerine doğru ve düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırabilmek için modern spor kompleksinde deneyimli öğretmenleriyle bu çalışmaları devam ettirmektedir.

Yapılan okul içi ve okul dışı aktiviteler ile de öğrencilerin bir ömür boyunca spor yapma alışkanlığının temelleri öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu programlar ile gerçekleşmektedir.

Öğrencilerimiz öğretmenleri tarafından yapılmış olan yetenek taramalarıyla yetenekli oldukları branşlara yönlendirilmekte ve böylece ilçe ve il çapında okullar arası sportif yarışmalarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

72196-865_resize72196-816_resize

61339-44972196-861_resize

2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YIL UĞUR KOLEJİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR BÖLÜMÜ İŞLEYİŞ PROGRAMI

Yıl içinde yapacağımız tüm beden eğitimi ve spor faaliyetleri için ders bütünlüğünü sağlamak ve çocuklarımızın sağlığını korumak için gerekli olanlar aşağıdaki gibidir:

Spor Çantasında :  * Yedek atlet   * Yedek  t-shirt  * Küçük ter havlusu  *Yedek çorap

***Özellikle okul eşofman ve t-shirtlerine isim ve sınıflarının yazılması gerekmektedir.

5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz Beden Eğitimi Dersi’nin olduğu gün okul kıyafetleriyle okula gelecekler, eşofmanlarını okulda giyeceklerdir( 1. ve 2. ders Beden Eğitimi dersi olan sınıflarımız okul eşofmanlarıyla okula gelebilecekler dersten sonra okul kıyafetlerini giyeceklerdir)

Yüzme derslerimiz ilkokul ve ortaokul sınıflarımızda

1.dönem 15 Ekim 2018 – 23 Kasım 2018 tarihleri , 2. Dönem 04 Mart 2019 – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında Beden Eğitimi Dersleri’nin olduğu gün ve saatte yapılacaktır. Yüzme programı aşağıdaki gibidir. ( Sayfa sonundadır.)

***Yüzme derslerimiz başlamadan önce aşağıdaki evrakları ilgili Beden Eğitimi öğretmenine  bırakmanız gerekmektedir. Evrakları eksik olan ya da yaptırmayan öğrencilerimiz, yüzme derslerine katılamayacaklardır.

***Yüzme derslerinin olduğu haftalarda katılım göstermeyen öğrencilerimiz  Beden Eğitimi Dersleri’ne devam edebilecekler.

Evraklar :

1-Yüzme dersine katılmasında sağlık açısından bir sakınca olmadığına dair sağlık raporu       

2-Mantar olmadığına dair doktor onayı 

4-Aşı kartı fotokopisi

Havuz Malzemeleri :

 Mayo, kauçuk bone ,kaymaz terlik,havuz gözlüğü,bornoz yada havlu,tarak,ıslak malzemeleri koymak için poşet

1.Dönem evraklarını tam getiren öğrencilerimizin 2. dönem tekrar evrak getirmesine gerek yoktur. 2.dönem ilk defa yüzme dersine katılacak öğrencilerimizin gerekli evrakları getirmesi gerekmektedir.

ders programı 1ders programı 2

Okul Takımları

Okul takımı seçmeleri için ilgili takım seçme tarihi ve yerleri katlardaki okul panolarında yazılı olarak, Beden Eğitimi derslerinde de sözel olarak öğrencilerimize duyurulur. Voleybol, Basketbol,Yüzme ve Futbol branşlarında yapılan okul takımları ön elemeleri  5-6-7 ve 8. sınıf öğrencilerimizden oluşmaktadır.

Yeteneğini geliştirmek isteyen ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz kış spor okullarına yönlendirilecektir.