Florya Lisesi

0212 592 8844

Anadil Bölümü

 “Yaşamı güzelleştiren, insanı hayata bağlayan, öz duygularla zenginleştiren bir sanattır  edebiyat.”

 

 Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında, yaşamı geçmişten geleceğe gerçekçi açılımlarla kavrayabilen bireyler yetiştirmek ve onlara “UĞUR” kimliği kazandırmak Özel Uğur Anadolu Lisesi olarak temel felsefemizdir. İnsana, doğaya ve çevresine duyarlı, çağdaşlığı yaşam biçimi olarak özümsemiş gençlerden oluşan öğrencilerimizi evrensel  ve  aydın bireyler olarak yeni bir yaşama  hazırlarken Ana Dil Bölümü olarak onların  ana dillerine hakim, farklı kültürlere hoşgörülü , analitik düşünebilen , edebiyat ve sanatla ilgili, etik değerleri benimsemiş olmalarını amaç ediniriz.

          Özel Uğur Anadolu Lisesinde entelektüel  bireyler yetiştirilirken  onların hayatlarında yeni bir pencere açmak için Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde  öğrenciye öncelikle edebi bir duyuş ,düşünüş  kazandırılır.Edebi metinler yazar-eser-dönem bütünlüğü içinde belgeseller,biyografiler,filmler ve kitaplarla  desteklenir.

          Dersler 40 dakikayla sınırlı kalmaz,kitap yorumları ,edebi  tartışmalar teneffüslere, yemek molalarına taşınır.Yazarların hayatını yakından tanımak ,tanıtmak için hazırlanan panolar , gidilen müzeler ve akşam saatlerinde izlenen tiyatrolarla  da öğrenciler  farklı  hayatlara dair yeni  bakış açıları kazanırlar. Uğur Koleji Konferans Salonunda düzenlenen anma törenleri,yapılan münazaralar, sahnelenen şiir dinletileri , müzikaller,tiyatrolar da öğrencileri özgüveni perçinlenirken onlara kendi  yetenekleriyle   tanışma olanağı sunulur.

img_4204img_4285

 

img-3185img-20191021-wa0007