Florya Lisesi

0212 592 8844

Müzik

ÖZEL UĞUR ANADOLU LİSESİNDE MÜZİK DERSLERİ

HEDEFLER

Uğur Koleji müzik dersleri müzik yoluyla sevgi, paylaşım ve sorumluluk duygularını geliştirmeyi  hedeflenmektedir. . Gelişmiş bütün eğitim modellerinde, müzik eğitimine çok önem verilmektedir.

Uğur Koleji olarak ülkemizde ve dünyada ki tüm müzik kültürlerinin hepsine yer veren, geliştiren öğrencilerimizin bireysel ve toplu olarak farklı türlerde şarkı söyleme, dinleme, enstrüman çalma etkinliklere katılımlarını sağlamak ve,  böylece öğrencinin bütün olarak duyuşsal bilişsel, davranışları ile gelişmesini sağlamak okulumuzun müzik derslerinin felsefesidir. Müzik eğitimi bireylerin müzikal becerilerini geliştireceği gibi onları sosyal etkileşimi güçlü ve özgüveni gelişmiş bireyler haline getirir.

 

72196-1361_resize72196-1343_resize

72196-1322_resize72196-1337_resize

EĞİTİM ÖĞRETİM

Lise müzik derslerinde MEB müfredat konularıyla birlikte müfredat temel müzik bilgileri müzik kültürünü kapsayan özel bir program uygulanır. Öğrenciye sadece bilgi vermek değil aynı zaman da öğrencinin yeteneklerini ve sosyal ilişkilerini de geliştirmesini sağlar.Sorgulayan, gözleyen,tartışan uygulayan problem çözen bireyler kazandırmak, ve müzik yoluyla kendini ifade edebilen öz güvenli yaratıcı bireyler yetiştirmektir.

Müzik atölyelerimiz  kendilerini rahat hissedebilecekleri, materyallerden oluşmakta ve derslerimiz öğrencilerimizin aktif katılımıyla gerçekleşmektedir

Enstrümanda ilerlemek isteyen bire bir eğitim almak isteyen öğrencilerimiz hafta sonu kış okulları kapsamında müzik bölümü  uygulamalarımıza katılabilirler. Bu uygulamaya katılan öğrencilerimize sene sonunda bireysel performans dinletisi düzenlenir.

Birçok zekâ alanını harekete geçiren müziğin lise öğrencilerimize katkısını kısaca anlatmak gerekirse:

Öğrencilerin akademik becerilerini geliştirir.
Öğrencilerin sosyal becerileri gelişir.
Öğrencilerin çalışma ve sabır seviyeleri gelişir. Herhangi bir enstrümanı öğrenmeye çalışan bireyler enstrümandan doğru sesi çıkarma ve doğru pozisyonu bulma konusunda çaba sarf etmeyi ve başardıklarında da haz duymayı öğreneceklerdir.
Öğrencilerin benlik saygısını arttırır. Müzik eğitimi alan öğrenciler toplumda eleştiri almayı öğrenmek için çeşitli yöntemler sunar. Böylece bireyler olumlu bir değişim içine girerler. Kendilerine güvenleri artar.
Öğrenciler diğer kültürleri tanıma fırsatı yakalar. Müzik her toplum için önemlidir. Kültürler farklı olsa da müziğin dili birdir. Her toplum müziği kendini anlatmanın bir çeşidi olarak yapmaktadır. Bu da öğrencilerin ortak ve farklı kültürleri paylaşmanın hazzını yaşamasına sebep olur.