Florya Lisesi

0212 592 8844

Müzik

ÖZEL UĞUR ANADOLU LİSESİNDE MÜZİK DERSLERİ

Uğur Kolejinde öğrencilerimizin bireysel ve toplu olarak farklı türlerde şarkı söyleme, dinleme ve enstrüman çalma etkinliklerine katılımlarını sağlamak; müzik yoluyla sevgi, paylaşım ve sorumluluk duygularını geliştirmek hedeflenmektedir.

Müzik eğitimi bireylerin müzikal becerilerini geliştireceği gibi onları sosyal etkileşimi güçlü ve özgüveni gelişmiş bireyler haine getirir. Gelişmiş bütün eğitim modellerinde güzel sanatlar eğitimi, özel olarak da müzik eğitimine çok önem verilmektedir. Birçok zekâ alanını harekete geçiren müziğin lise öğrencilerimize katkısını kısaca anlatmak gerekirse:

  • Öğrencilerin akademik becerilerini geliştirir. Müzik ve matematik disiplinleri iç içedir. Basit bir örnek verecek olursak müziğin en önemli öğesi olan ritim, zamanı eşit aralıklara bölerek oluşmaktadır. Ritim kulağının gelişmesi matematik zekâyı da etkilemektedir.
  • Öğrencilerin sosyal becerileri gelişir. Öğrenciler müzik yaparlarken takım çalışması, gruplarla olan işbirliği artacağı için sosyal zekâsı gelişir.
  •  Öğrencilerin çalışma ve sabır seviyeleri gelişir. Herhangi bir enstrümanı öğrenmeye çalışan bireyler enstrümandan doğru sesi çıkarma ve doğru pozisyonu bulma konusunda çaba sarf etmeyi ve başardıklarında da haz duymayı öğreneceklerdir.
  • Öğrencilerin benlik saygısını arttırır. Müzik eğitimi alan öğrenciler toplumda eleştiri almayı öğrenmek için çeşitli yöntemler sunar. Böylece bireyler olumlu bir değişim içine girerler. Kendilerine güvenleri artar.
  • Öğrenciler diğer kültürleri tanıma fırsatı yakalar. Müzik her toplum için önemlidir. Kültürler farklı olsa da müziğin dili birdir. Her toplum müziği kendini anlatmanın bir çeşidi olarak yapmaktadır. Bu da öğrencilerin ortak ve farklı kültürleri paylaşmanın hazzını yaşamasına sebep olur.

 

72196-1361_resize72196-1343_resize

72196-1322_resize72196-1337_resize